Skip to content

Temple claims 20 medals at District 18-5A track & field meet

686 Reads

0 Comments

IMG_4621

WACO — Even without the two biggest prizes, Temple made quite a hardware haul Wednesday at Hart-Patterson Track and Field Complex.

A dozen gold medals, five silver and three bronze highlighted the final day of the District 18-5A meet for Temple, which came up short in the battle for the boys and girls team titles but qualified a slew of athletes for the next round of competition.

The top four in each event advanced to the 17/18-5A area meet, where Temple will be well-represented next Thursday in College Station.

Freshman Quentin Johnston secured Temple’s first gold medal of the meet Wednesday, clearing the bar at 6 feet, 4 inches to win the high jump.

“I didn’t think I’d go this high this year,” he said. “When the season began, I was only jumping 5-8. My technique wasn’t right back then because I didn’t really have a coach. I’ve been putting lot of work into this.”

Johnston, who seized an area berth in the long jump Tuesday, was all out of sorts during Wednesday’s triple jump competition and failed to make the event’s finals. Fresh off that performance, he headed to the high jump with some extra drive. Johnston was clean all the way through 6-2 and was the only competitor to get over 6-4, leaving Waco’s Demarion Lyons to collect the silver.

Click here to read the entire article in the Temple Daily Telegram by Eric Drennan.

Click here to view complete results.

Boys

Chuey Hernandez – 3rd Place – 3200 Meters (10:04.41)
Chris Cadavid – 4th Place – 3200 Meters (10:14.75)
Quentin Johnston – 3rd Place – Long Jump (21’6 3/4)
Dylan McGee – 4th Place – Long Jump (21’5 1/2)
Phillip Haskins – 3rd Place – Shot Put (46’7 1/2)
Ajani Rogers – 5th Place – Shot Put (44’3 1/2)
Willari Watson – 1st place – 100 Meters (10.67)
Anthony Jackson – 4th Place – 100 Meters (11.20)
Florin Nita – 1st Place – 100 Meter Wheelchair (20.21)
Xavier Johnson – 1st Place – 200 Meters (21.92)
Tre Hawkins- 4th Place – 200 Meters (22.68)
Jemiyah Franklin – 1st Place – 400 Meters (47.60)
Florin Nita – 1st Place – 400 Meter Wheelchair (1:16.65)
Chuey Hernandez- 6th Place – 800 Meters (2:04.33)
Chuey Hernandez – 5th Place – 1600 Meters (4:37.55)
Gunnar Coley – 4th Place – 110 Hurdles (15.85)
Timmy Anderson – 6th Place – 110 Hurdles (16.35)
Keion Johnson – 6th Place – 300 Hurdles (42.36)
4×100 Relay (Jemiyah Franklin, ) 1st place (41.65)
4×200 Relay (Anthony Jackson, ) 2nd Place (1:30.66)
4×400 Relay (Willari Watson, ) 1st Place (3:17.80)
Quentin Johnston – 1st place – High Jump (6’4)
Dylan McGee – 4th Place – Triple Jump (44’3 ¾)

Girls

Arleth Subiria – 4th Place – 3200 Meters (12:43.49)
Carly Moore – 6th Place – 3200 Meters (13:23.33)
Cienna Womack – 5th Place – Long Jump (16’7)
Caprice Johnson – 6th Place – Long Jump (16’6 3/4)
Jal’en Hayward – 2nd Place – 100 Meters (13.02)
Rhea Miles – 1st Place – 200 Meters (25.72)
Rhea Miles – 1st Place – 400 Meters (58.78)
Alexcia Medlock – 2nd Place – 400 Meters (61.28)
Kezeagia Johnson-Harris – 4th Place – 400 Meters (62.02)
Alexcia Medlock – 3rd  Place – 800 Meters (2:26.28)
Arleth Subiria – 6th Place – 1600 Meters (5:53.38)
Cienna Womack – 2nd Place – 100 Hurdles (16.03)
Cienna Womack – 1st Place – 300 Hurdles (47.97)
4×100 Relay (Roneisha Davis, ) 3rd Place (50.83)
4×200 Relay (Roneisha Davis, ) 3rd Place (1:47.95)
4×400 Relay ( Te’Ajia Taylor, ) 1st Place (4:07.99)
Courtney Massar – 4th Place – Discus (98’4 ½)
Cienna Womack – 2nd Place – Triple Jump (34’2 ½)

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    Tem-Cat Basketball:Temple defeats Manor 49-40. Temple improves to 7-1 on the season.

    About 2 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS